مضرات استفاده از لامپ های کم مصرف

پریناز کیاوش


پست شده در تاریخ: ۱۱ تیر ۱۳۹۷تحقیقاتی که در اداره بهداشت زوریخ در سوئیس روی لامپ های کم مصرف انجام شده ، حاکی از آن است که اشعه های مغناطیسی که از این لامپ ها ساطع می شود ، در طول زمان بدن انسان این اشعه ها را جذب نموده و به مرور روی سلول های مغزی و پوست اثرات غیر قابل جبرانی می گذارد. به همین دلیل به لامپ های کم مصرف بمب های کوچک جیوه ای نیز  می گویند.

پر واضح است که اگر به مرور زمان ، بخار جیوۀ داخل این حباب ها در محیط پخش گردد و یا این لامپ ها بشکنند ، این بمب های کوچک تاثیرات مخربی را بر سلامت انسان خواهند داشت . نکتۀ دیگر آن که کمیسیون اروپا اخطاریه ای صادر کرد مبنی بر گردآوری این لامپ ها با زباله های شهری آمیخته نگردند و در جایی مخصوص این لامپ ها معدوم شوند. چونکه جیوه چراغ سوخته نیز خطرناک می باشد.

این لامپ های جیوه ای علاوه بر اینکه قدرت تمرکز را کم می کنند، باعث ایجاد بی خوابی نیز می شوند و با اختلال در ترشح ملاتونین ، سیستم هورمونی بدن انسان را به هم می ریزند. علاوه بر آن اشعه های UV و مغناطیسی روی اعصاب و سلولهای مغزی اثر می گذارد و ضمن ایجاد آب مروارید در چشم به پوست هم ضررهای زیادی را می رسانند.

تحقیقات دیگری که در دانشگاه Sussex University بر روی اشعه UV-C انجام شده است نشان گر آن بوده که این لامپ ها بهDNA  صدمه زده و خصوصاً کسانی که زیر این نور ها کار می کنند ،پوست بدنشان قرمز شده که در نهایت منجر به خستگی چشم، سر درد و سرطان پوست می گردد.

چنانچه بخواهیم یکبار برای همیشه از مضرات لامپ های کم مصرف رها شویم ، چراغ ها و لامپ های LED گزینه مناسبی برای جایگزینی لامپ های کم مصرف می باشند.


دانلود pdf
مقالات

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نشود؟.


پشتیبانی آفلاین

باعرض پوزش اپراتور فعلا آفلاین هست .اما می توانید درخواستون را از طریق ایمیل بفرستید تا در اسرع وقت مورد بررسی قرار بگیره

سوال ، مشکل و یا نگرانی دارید ؟ می تونیم کمک کنیم!

برای ارسال به گفتگو کلیک کنید